Psikoloji Yazıları

Bilinçdışı

💚Sanatla hepimiz deneyimlerimizi öznelleştiririz ve iyileştiririz.

💚Örneğin bu çocuklarda çok nettir. Bir çocuk şiddete maruz kalmışsa, o çocukla sözlü iletişim kurmak şarttır. Ama şiddete maruz kalmayan çocuklarla da şiddetli oyunlar oynamak da şarttır çünkü her çocuğun içinde de şiddetli bir taraf da vardır. 

💚Örneğin masal büyük bir sağaltma yoludur. Çocuklar masalla bir şeyi ruhsal olarak anlamayı öğrenir. Masallarla çocuklar duygusal sorunları çözmeyi öğrenir, ortak deneyim alanlarında deneyim paylaşmayı öğrenir.

💚Günümüzde sorun; çocuğun bilgisayar oynaması değildir, asıl sorun çocukla konuşulmamasıdır, çünkü çocuklarla sözlü iletişime her zaman devam etmek gerekir. 

💚Aynı şekilde romanlar da sağaltma aracıdır. Romanlar bireyin var olmasını anlatır. Romanlarda belli şeyleri tekrarlayan şablonlar insanların hoşuna gider. Bu tekrarlar; ölümler, doğuma hazırlanmak, çatışmalardan ayakta kalmak, kadın-erkek olmak, ilişkiler gibi temalardır.

💚İnsanların bu temaları işleyecek ortamlara ihtiyacı vardır. Anlatı parçaları insanlar için çok önemlidir. Dizi izlemek bile, imkanı yoksa kişiler için bir deneyim yaşama imkanı verir.

💚Masalların öncesinde kullanılan tekerlemeler dış dünyayı unutturduğu için değerlidir. Tekerlemeler bizi bilinçdışının ve hayalin dünyasına çağırır. Tekerlemelerle kendi iç dünyamızı dışarıda bırakırız. Tekerler bizi bilinçdışının, herşeyin olanaklı olduğu dünyaya çeker. Burada olabilecek en korkunç ve tuhaf şeyleri düşünebiliriz, onları yapmadığımız sürece sorun yoktur.

💚Masallar geçiş nesnesi oluşturur. Masallar travmaları işler. Ancak çok büyük travmalar olduğunda, bu işleme yetmez. Travmadan hayatta kalmaya çalışmak önemlidir.

💚Masallara toplumsal anlamlar yüklenip, farklı anlamlar ortaya çıkabilir, imgeler kişiden kişiye değişebilir. İmgeler ne kadar farklılaşırsa, o kadar masallar değerli olur. İyi bir edebiyat her dönemin ihtiyacını karşılar. Hayal gücü dış gerçeklikle, iç gerçekliğin farkında olunca daha yaratıcı bir şekilde ilerler. 

💚Yetişkin olarak hepimizin oyunu sanattır. Sanatla hayal ve gerçek arası gidip, geliriz. Biz robot olmamak için sanatla haşır neşir olmalıyız. Bol sanatlı günler dilerim☺️🙏🏻

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir