Psikoloji Yazıları

Alerjiler 2

•Alerji yaşayan kişiler ilişkileri nasıl deneyimler? 

•Romantik ilişkiler zihinde içselleştirilmiş olsalar da kişiler farklı kişilerdir. Alerji yaşayan kişiler o kişiyi farklı bir şekilde algılanıyorsa psikolojik kriz oluşur çünkü kişi zihinsel olarak içselleştirdiği kişiyi kendine benzer olarak görebilir. Örnegin bir partner diğerinin nasıl giyindiğini bilerek daha iyi hissedebilir ama partnerin daha önce giydiğinden farklı bir şey giymesi partnere karşı yüksek bir öfke ve reddedilme ile yaşanabilir. Bu konuda fiziksel bir sorunun psikolojiyle nasıl bağlantılı olduğu hakkında sorular olabilir. Zihin ve beden birbiriyle bağlantılıdır. Bu yüzden psikolojik krizler etkili bir şekilde çözülmezse psikoloji de bundan etkilenecektir.

•Alerjiler vücudun bağışıklık sistemini etkileyen hormonal sistemini etkiler. Yakın zamanda yapılan çalışmalar zihnin hormonal sistem üzerinde etkili olduğunu söyler. Bu yüzden zihni psikoloji etkilediği için bu sistemi de etkiler.

•Peki bunun hakkında ne yapılabilir? Alerjik kişilerin öğrenmesi gereken onlara yakın olan kişilerle kendilerini ayırmaktır.

•Alerjik kişiler kimliklerini diğer kişilerden ayırmalı ve onlara bağlanmadan, yapışmadan bu dünyada var olmalı, ayrı bir hayat oluşturmalıdır. Çünkü bu kişilerin egoları kendilerine bağlı değildir ve böylelikle egolarını diğer kişilerden ayırarak bu kişilerin egoları güçlenir.

•Kişilerin egoları böylece o kişi ya da başka bir kişiye bağlı değildir. Böylece alerjik kişiler, sosyal hayat geliştirebilir ve diğer kişileri onlarla aynı olmasalar ya da aynı beklentileri gerçekleştirmeseler ya da beklentilerini karşılamasalar bile sevmeyi öğrenebilirler.

•Aynı zamanda kişiler kendileri için kişileri kontrol etmemeyi öğrenebilir. Alerjik kişiler ilişkilerde kontrol edebilecekleri kişilerin onlara çekici olabileceğini ama onlara uyumlu olmayabileceğini onlara iyi gelmeyebileceğini öğrenebilirler. 

•Alerjik kişilerin alt psikolojik mekanizmaları psikosomatik bakış açısı ile bu şekilde açıklanabilir. Böylelikle alerjik kişiler psikolojik süreçler ile alerjilerinin ile nasıl ilişkili olduğunu anlayarak ve fark ederek bağışıklık sistemini değiştirerek alerjiden gelen acıyı azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir