Psikoloji Kitap Önerileri

Yas Uzun Bir Veda

🔅Gerçek şu ki, sonsuza dek yas tutacaksınız. Sevdiğiniz birinin kaybetmenin üstesinden gelemeyeceksiniz; ancak kayıpla yaşamayı öğreneceksiniz. İyileşeceksiniz ve yaşadığınız kayıp etrafında kendinizi yeniden innşa edeceksiniz. Ancak asla aynı olmayacaksınız. Aynı olmamalısınız ve zaten size de bunu istemezsiniz.

🔅Elisabeth Kübler-Ross

🔅Hayatta bazen hiç istemediğimiz ve hiç beklemediğimiz şeyler olur sevdiğimiz birini kaybederiz. 

🔅O kişiyi kaybettikten sonra onun yokluğu hayatımıza bir boşluk olarak tezahür eder.

🔅Yasta yürüyecek bir çok farklı yol var. Herkesin yolu ayrı. Bu yolun nasıl bir yol olacağını belirleyen kayıplarımızdan önce onlarla olan ilişkimiz ve onlarla yaşadığımız hayatta hissettiğimiz duyguların niteliği. 

🔅Kayıplarımızdan sonraki hayatımızın nasıl olacağını belirleyen ise o kişi ile olan ilişkimizden çıkardığımız anlam. İlişkilerimizi yönlendiren hisler bizim o ilişkide hissettiğimiz hislerin bir kopyası şeklindedir ve bu geleceğimizin umutlu ya da umutsuz olacağını belirler. 

🔅Yas sürecimizin acı ile hamurlaştığı bir gerçek olsa da o acının niteliğini nasıl baş etme özelliklerine sahip olduğumuz, nasıl bir karakterde kişi olduğumuz, nasıl bir hayattan geçtiğimiz belirler.

🔅Çünkü:

🔅Acı geçiyor, acı elbette geçiyor.

🔅Acı çekmiş olmak geçmiyor.

🔅Kemal Varol

🔅Tezimde tez konusu olarak Yas Yaşayan Üniversite Öğrencilerde Keder, Psikolojik Dayanıklılık ve Travma Sonrası Gelişim’in İlişkisi’ne bakan bir psikolog olarak bu kitabı şefkatle tüm acısı olan ve kayıp yaşamış kişilere öneririm.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir