Psikoloji Yazıları

Rüyalar

🔅Rüyalar bilinç dışına açılan kral kapısıdır. Sigmund Freud

🔅Uykuda hem REM (Rapid Eye Movement) evresinde hem de NREM’de (Non Rapid Eye Movement) rüya görürüz.

🔅Rüyadayken her şey gerçekmiş gibi yaşanır.

🔅Rüya görmek zihinsel olarak sağlıklı bir süreçtir. 

🔅Rüya görmek uykuyu korur.

🔅Rüyalar aracılığıyla farkında olamadığımız, bilinçdışı yerlere yolculuk yaparız.

🔅Gördüğümüz rüyalar sansürlüdür.

🔅Gördüğümüz bir çok rüyada gerçek anlamlar yoktur.

🔅Rüyâlar, hem uykuyu sağlar hem de bilinçdışında var olan kendimizin bile fark edemediğimiz düşüncelere ayna tutmaktadır.

🔅Her tür terapi yaklaşımı ile çalışıldığı gibi; Psikodinamik terapi ve EMDR ile çalışırken rüyaların artması, kabusların artması ya da rüyaların farklılaşması doğal ve beklenen bir süreçtir.

🔅Psikodinamik terapide bilinçdışına doğru yolculuğa çıkıldığından rüyalar o yolculuğun daha kolay anlaşılması için terapide bir rehber olur.

🔅EMDR’da REM süreci ile paralel bir süreçte işlediğinden bu durumun görülmesi normaldir.

🔅Terapide rüyalar, içerikleri, anlamları ve çalışılıp bilinçdışı keşfedilir. Rüyalar farklılaştığı zaman, içerikleri, anlamları ve kişiye çağrıştırdıklarını terapide konuşmak oldukça yararlı bir süreçtir.

🔅Kişisel olarak da bölümde ilk sene akademik yazma ödevimde psikolojide okuma ve yazma becerileri dersinde yazdığım ilk araştırma makalesinin rüyalar hakkında olması da beni bu konuda yazmaya itmiş olabilir belki o araştırmayı bulup daha güzel bir hale getirip ikinci bir postta gelebilir, yaşasın geçmiş deneyimlerden beslenerek mesleki olarak ilerlemek ☺️🎈

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.