Gezi Yazıları

Venedik ve Burano

Merhaba! Bugün hep beraber Venedik ve Burano Adasına gidiyoruz! Roma’dan Venedik’e gitmek biraz uzun sürüyor, çünkü arada çok fazla mesafe var! Roma’dan Venedik’e 3 saat 45 dakikada gidebilirsiniz.

Venedik’e giden ana tren istasyonu Santa Lucia, ve ben de istasyona giderken lagünün üzerinde böyle bir görüntüyle karşılaşacağımı beklemiyordum. Biliyorsunuz ki Venedik binlerce minik adacıktan oluşuyor ve köprülerle birbirine bağlı, biz de Venedik’e gitmek için lagünün üzerine yapılan tren köprüsünden geçiyoruz. Burayı tam gördüğüm bu fotografı çektiğim an Radyo Bozcaada dinliyordum ve tam olarak bu şarkı çalıyordu, https://www.youtube.com/watch?v=1LXsm9y-z3I o yüzden benim için bu şarkının değeri daha bir büyüktür. Ve evet Venedik’e giden trende bile mi Radyo Bozcaada dinliyorsun diyebilirsiniz, cevabım evet Venedik’e Roma’dan gitmek tam 3 saat 45 dk sürüyor ve benim de en uzun süreli yaptığım yolculuk, yani o gün Roma’ya dönüşü de sayarsak yaklaşık 8 saat yolculuk yapmıştım ama Venedik için değer! Venedik’e ben 16 ocakta gittim ve hava aşırı soğuktu aslında 2 dereceydi ama kesinlikle daha fazla hissediliyordu! Kalın giyinin! 🙂

Yazımı daha sabırsızlıkla okumanız için size bir Spoiler 🙂 Venedikten sonra Burano adasına gittiğimiz için az kalsın trene yetişemiyordum ve gondola binmek zorunda kaldım! Venedik’te de gondol turu yapmadım demem fakat bu biraz pahalıya patladı yaklaşık 160 Euro tutmuştu, ama yoksa eve dönemiyordum ve de Venedik’te mahsur kalacaktım, zaten benim bir yeri aşırı beğenince dönememelerim meşhurdur, burada da öyle oldu sanırım. Eğer gondola binmeseydim yürüyerek gitmem imkansız olucaktı yolculuğa başladığım yere çünkü gezerken Venedik’ten çok uzaklaşmışız. Ayrıca Burano adasına gidiş dönüş aşırı zaman alıyor çok az vakti olanlar bence orayı gezip hemen Venedik’e dönsünler yoksa benim gibi talihsizlik olabilir:( 

Bu gördüğünüz tren Tren Regionale ve de hızlı bir tren değil, bu bir bölgesel tren ve de mesela Roma’ya yakın Lazio’ya ait bölgeleri dolaşan bir tren, mesela Castel Gondolfo’ya öyle gitmiştim, bu trene hiç güvenmeyin, telefonunuzu bile şarj edemezsiniz ve de çok yavaştır. Treni alla velocita alta ; hızlı trenler oluyor. Yeri gelmişken söyliyim bu arada İtalya’nın 2 tane tren ulaşımı firması var Trenitalia ve İtalo, Trenitalia eski olan ve de çok olanak var, fakat İtalo bana daha komforlu geldi, ve de neredeyse son günlerimde İtalo’da az seçenek olduğu için İtalo’nun seçeneklerine bakıp, gezmediğim yerleri gezdim.

Burası Burano adası, bana her yerde çamaşırların asılı olmasıyla Balat sokaklarını hatırlattı ve de Napoli’yi fakat tabi ki Balat’ta daha fazla kültür bulunmakta hatta Balat adeta bir kültür mozaiği, Napoli’de aşırı pis bir şehir o yüzden benzetmelerim çamaşırla sınırlı kalabilir 🙂

Şimdi sizi Venedikle baş başa bırakıyorum … 🙂 

Bu da size anlattığım az kalsın Roma’ya dönemeyecektim ama olsun trene yetişeceğim, o yüzden şimdi gondolun keyfini çıkarıyim, fotograf ve video çekiyim anılarım 🙂 Ayrıca daha demin söylemeyi unuttum, trene 2 dakika kala yetiştim ve koşmasam treni kaçırıyordum 🙁 

Venedik gece ayrı bir güzel, Venedik’i güzelce aydınlatmaları şehri büyüleyici kılıyor.

Bu aşağıda gördüğünüz köprü Venedik’in en meşhur köprülerinden tabi ki Rialto köprüsünden sonra… Bu köprünün adı Ahlar Köprüsü, Ponte dei Sospiri, rivayete göre mahkumlar hüclerine gitmeden önce en son bu manzarayı gördükleri için burada ah çekerlermiş, burası adını da bu hikayeden almış.

Burası da meşhur San Marco meydanı, piazza San Marco gece ışıklandırması ayrı bir güzel olmuş, ve de Venedik’te yaşasam sanırım sürekli buraya gelirim çünkü Venedik’te geniş alan bulunamıyor genelde, her yer küçük köprülerden oluşma.

Burası da San Marco Bazilikası / Basilica di San Marco, bir rivayete göre Bazilika’nın üzerindeki aslanlar Dolmabahçe’den Venedik’e getirilmiş.

Minik köprülerden birinde böyle bir manzara görünce kesinlikle dedim ki keşke ben de gondola binebilseydim, belki o yüzden dileğim bir bakıma kabul olmuştur, ben genelde her İtalya’nın şehrinin tabi ki Roma hariç, bir günde gezileceğini düşünürüm, fakat bence Venedik de bir istisna. Çok fazla konuşmadan sizi tekrar Venedik’le baş başa bırakıyorum.

Zamanım olmadığı için Venedik’ten bir Venedik maskesi bile alamadım 🙁 Gerçi İtalya’nın neredeyse her gezdiğim şehrinde Venedik maskesi satılıyordu ama, olsun ben bir daha gideceğime inanıyorum ve de artık diğer gidişime kalsın.

Bu fotografı Burano’dan Venedik’e geri dönerken çektim ve de kesinlikle güneşin batışının izlenilmesi gereken şehir Venedik! 

   ,

Şimdi Venedik’e 45 dk uzaklıkta bulunan Burano adasına geldik, istediğiniz feribota göre seçebiliyorsunuz fakat genelde önce Murano’ya uğruyorsunuz sonra Burano’ya geliniyor. Murano’nun camları meşhur, Burano ise evleriyle meşhur, sizi gezdirmeden önce yazayım, Burano’nun evleri neredeyse hepsi birbirinin aynısı fakat, rivayete göre kadınlar sarhoş dönen eşleri evleri karıştırmasın diye her evi farklı renge boyarmış! 

 Burano kedisi bana adamıza hoşgeldin diyor! 🙂 Ada demiken tabi ki Venedik minik adacıklardan oluştuğu için belki orayı bu kadar çok sevmişimdir, çünkü benim aklıma güzel adam, Bozcaada gelir. 

Suya bile yansıyan manzaranın bu olduğuna inanamıyorum! Gerçekten çok şanslıyım.

  Burano o kadar rengarenk ve tatlı ki insan kendini Hansel ve Gretel masalında zannediyor.

Ah o minik tekneler benim olsaydı da Venedik’e doğru yol alsaydım diyen tek siz değilsiniz! Ev olarak da şu minik yeşil bile yeterdi! Bana Burano’nun evleri o kadar tatlı geliyor ki sanki, bir çocuk kendi eliyle çizmiş gibi! Çocuk çizimi ev gibi Burano’nun evleri.

Venedik, Burano ve Murano’da sokaklara “Calle” deniliyor, normalde sokağın italyancası “Via” iken.

Karnımız acıktıysa sıra geldi yemek yemeye! Dikkat dikkat lütfen karnınızı doyurup bu yazıyı okuyunuz! Burano’ya geldiğinizde yemek yiyeceğiniz restorant belli, Ristorante Ai Cesendeli. Burası Burano’da Fondamenta degli Assassini, 834’de bulunuyor. Hayatımda yediğim en güzel deniz ürünlü makarnaydı, nolur biri giderse tekrar orada yesin! İtalyancası; spaghetti alle vongole, zaten Venedik’e kadar gitmişken deniz ürünü yenilir! Restoranımızın manzarası da, içinin tasarımı da 10 numara!

Şimdi Burano adasında dönüp tekrar Venedik’e geldim, buyrun Venedik fotografları, ayrıca Venedik diyince aklıma masmavi ve gök mavisi geliyor çünkü Venedik maviyle bütünleşen bir şehir.

Burası da Venedik tren istasyonunun çıkışı, ben İtalya’nın en güzel tren istasyonu olarak burayı seçtim çünkü kapıları Venedik’e açılıyor, kapılarınız hep Venedik’e açılsın efendim! 🙂

Böylelikle Venedik ve Burano gezimizi sonlandırıyoruz! Hoşkalın! Arrivederci Venezia e Burano!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir