Psikoloji Yazıları

Hedeflerimizi Nasıl Gerçekleştirebiliriz?

Hayatta hedeflerimizi gerçekleştirmek çoğumuz için zor olabiliyor. Peki hedeflerimizi nasıl daha kolay gerçekleştirebiliriz?

Hedefimizi belirleyebiliriz. Gerçekten istediğimiz hedefi belirlediğimizde ona ulaşmamız da rahat olacaktır.
Hedeflerimizi gerçekleştirirken bir hedef hakkında mükemmeliyetçiliğimizi azaltabiliriz. Mükemmeliyetçilik üretkenliğimize engel olabilir. Hedefimiz gerçekleştirmeze en kötü ne olabilir diye kendimize sorabiliriz.
Hedeflerimizi kolaylaştırabiliriz böylelikle onları gerçekleştirmemiz daha kolay olacaktır. Hedefimizi ikiye bölebilir; çok büyük hedefleri küçük hedeflere bölebilir, küçük hedefleri de alt adımlara ayırabiliriz.
Hedeflerimizle ilgili neyi yapamayacağımızı fark etmek neleri yapabileceğimizi bulmak için önemlidir. Denemeden bilemeyiz, hedefimizi gerçekleştirmeyi deneyip nasıl hissettiğimize bakabiliriz. Eğer bize uygun değilse o hedeften vazgeçebiliriz.
Hedefimizi gerçekleştirmek için hedef dışında diğer durumlara hayır demek yardımcı olabilir. 
Kendimize belirli, ölçülebilir, basit, amaçlı bir hedef belirleyip ondan nasıl keyif alabileceğimizi düşünebiliriz. Hedeflerimizden keyif aldıkça hedeflerimiz bizi tatmin edebilir ve biz de hedeflerimizle başarılı olabiliriz. O zaman hedeflerimizi gerçekleştirmek için hedefimizi keyifli hale getirmeye ne dersiniz? 
Hedefimizi gerçekleştirmezsek olacakları düşünmek yerine, hedefimizi gerçekleştiğinde kendimize ödül verebiliriz. 
Hedeflerimizi gerçekleştirdikçe kendimizi motive etmek için arkadaşlarımızla paylaşabiliriz. Aynı zamanda o hedefi gerçekleştiren arkadaşlarımızdan nasıl gerçekleştirdiklerine dair yardım alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir