Psikoloji Yazıları

Gelecek Kaygısı ve Belirsizlik

Var oluşumuzun geçmiş yıllardan beri çok iyi bildiği bir şey vardır. Belirsiz durumlar karşısında korkup kaçmak ya da belirsizlikle baş edebiliriz.

Kimimiz, belirsizlikle endişelenebiliriz, bu belirsizlik hissi yeni mezun olduğumuz zaman, iş değiştirdiğimiz zaman, taşındığımız zaman ya da boşandığımız zaman tetiklenebilir. Kimin hangi durumda belirsizlik karşısında tetikleneceği bireysel yaşantılarının getirdiği deneyimlerle ilişkilidir.

Belirsizlik, hayatta her zaman karşılaşacağımız insan olmanın bize getirilerindendir. İnsan oldukça, insan ırkı devam ettikçe biz belirsizlik yaşamaya devam ederiz, çünkü insan olmak aslında böyle bir durumu da içerir.

Bu belirsizlik duygusu farklı kişilerde farklı hisleri tetikleyebilir. Bazıları belirsizliğe karşı her şeyi kontrol etmek isteyebilir, bazılarımız da “yarın yokmuş gibi yaşayabilir”.

Belirsizlik zamanlarında belirsizliğe karşı hangi tepkileri verdiğimizi keşfetmek ve kendi içimize bakarak hangi duygu içerisinde olduğumuzu bulmak kendimizi keşif sürecimizde bize destek olacaktır.

Belirsizlik zamanlarında belirsizlik yaşamayı kabullenmek ve yaşayacağımız deneyimden nasıl geçeceğimize bakmak bizim için de bir yolculuk olacaktır.

Bu yolculukta yaşayacaklarımızı bir kabul eşliğinde deneyimleme dileğinde bulunuyorum, belirsizliğe dair kendinizin nasıl olduğunuzu keşfettiğiniz günler dilerim. Çünkü; geleceğin belirsizliğine karşı sorumluluk alarak kaygımızı azaltabiliriz, hepimiz kendi eylemlerimizin sorumlusuyuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir