Şarkı Sözleri Analizi

Caravan Place – Miracle

Caravan Place- Miracle üzerine bir takım düşünceler.

Everyday is a miracle; help one another ; connect back with the people; and all the people you miss; let’s come around; don’t think you’re invisible; help one another

Türkçe Çevirisi: Her gün bir mucize; diğerlerine yardım edelim. İnsanlarla temas haline geçip; özlediğiniz insanlarla beraber olalım. Görünmez olduğunu düşünme; başkalarına yardım et.

Bu şarkı sözünü bana her günün ne kadar değerli olduğunu tekrar hatırlattı. Aslında her günün nasıl kendine öz olduğu; her günün ne kadar farklı temaları içinde bulundurduğu; her günün kendi içinde farklı ve aynı olduğunu tekrar hatırladım.

Diğerlerine yardım etme kısmı şarkıda beğendiğim bir tema oldu; çünkü; aslında herkes başkasına yardım ederken kendine de yardım eder. Her yaptığımız eylem bir miktar kendimizle ilgili ipuçları da taşır. Bu yüzden aslında başkasına yardım ederken; kendimize yardım ettiğimizi fark ederiz bir anda. Hayat böyle değil midir; bireysel olan ögeler, toplumsal detaylar; toplumsal olan ögeler bireysel detaylar taşır.

Şarkı başkaları ile temas haline geçelim diye bize bir hatırlatma yapıyor. Gerçekten aslında başkaları ile temas etmek her gün yaşadığımız ama belki de çok fazla üzerinde durmadığımız bir konu. Üzerinde duralım derin ben; bir bakalım bakalım; her gün kimlerle temas halindeyiz; kimlerin hayatına dokunuyoruz; her gün hayatımızı hangi kişilerle hangi temalar üzerinden yaşıyoruz. Hangi insanları ile ilişkilerimizi dönüştürmek isterdik; hangileri ile hayatımızda oldukları için kendimizi şanalı hissederiz? Bakalım bakalım; baktıkça; konuştukça; inceledikçe değişecek bir çok şey; başkaları ile temasımızda; o temasın bizi dönüştürmesi de. O zaman temas etmekten korkmadığımız günler olsun dilerim; eğer olursa da onu taşıyabilecek bir haliniz olsun isterim.

Şarkının özlediğimiz insanlarla beraber olma kısmına geçince ise; aslında ne kadar değerli değil mi özlediğimiz insanlarla beraber olmak. Ne kadar değerli anlar o zamanları yakalamak. Peki ya özlediğimiz insanlarla beraber olma fırsatımız yok ise? Ya artık görüşemeyecek isek; o zamanda umarım özlediğimiz kişileri bir süre kalbimizde taşıdıktan sonra; onlarla olan ilişkimizden ilham alıp ilişkilerimizi genişletip veya daraltıp o an ihtiyacımız ne varsa ona dair ilişkiler geliştirmemizi dilerim.

Şarkıda görünmez olduğunu düşünme diyor; ne kadar farklı bir bölüm değil mi? Aslında bize bunu yapma, bunu etme; bunu böyle yap; bunu şöyle yap demesi bize alıştık. Biz ihtiyacımız kadar öyle yapacağız, ihtiyacımız kadarda böyle yapmayacağız; dışarıdan bir müdahale ancak içsel kaynaklarımızın bizi ileri götüreceği kadar bize dokunabilir. Görünmez olduğunu da düşünebilirsin; yapmayı da yapabilirsin. Herkesin kendini görünmez hissettiği zamanlar olabilir bu zamanlar gayet normal ve hepimizin yaşadığı durumlardır. Görünmez olduğumuz durumlarda acaba ne yapsak var olacağızdır? Görünmezlik nasıl bir şeydir? Görünür olmak nasıl olurdu? Hangi durumlarda görünmeziz diye düşünmek istedim. İstediğimizde görünür; istediğimizde görünmez olmanın keyfini çıkaracağımız şarkılar dinlemek isterim;

İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.