Psikoloji Yazıları

Aile Psikolojisi

Aile psikolojisi tüm aileyi ilgilendiren ve tüm aile bireylerinin birbirleriyle olan etkileşimlerini etkileyen bir süreçtir. Aile kavramı aile psikolojisini etkilediğinden o zaman beraber bakalım. Aile nedir? Aile aralarında evlilik, kan veya çocuk bağları olan, aynı çatı altında yaşayan veya yaşamayan, ortak geliri paylaşan veya paylaşmayan birbirleriyle iletişim ve etkileşim içinde olan insanlardan oluşan en küçük toplumsal kurumdur.

Aile aslında en temelinde beraber olmak isteyen insanlardır. Bu insanlar sevgi, saygı, şefkat temelinde bir hayatı paylaşırlar.Kişilerin beraber olmak istemesi ve etkileşimde bulunması aile olmakla ilgilidir. İki kişi birbirlerine bağlı ve beraber olmak istiyorsa bu iki kişi aile sayılabilir.

Aile bireyleri arasında şefkat, destek, yardım, bakım ilişkileri bulunur. Aileleri olumlu olarak etkileyen durumlar ailelerin beraber zaman geçirmesi, ailelerin birbirine duygusal olarak yardımcı ve bulunabilir olması, birbirine destekleyici ve yardımsever olmasından etkilenir. Aileler birbirlerine duydukları saygı, işbirliği, eve, çocuklara, arkadaşlara karşı destekleyici olmalarından olumlu olarak etkilenirler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir