Psikoloji Yazıları

Anlar

🌅İnsanlar anlarıyla ve tercihleriyle var olurlar. Hayatta pek fazla zamanımız yok o yüzden anlar ve tercihler önemlidir. Anda olmak o anı hakkını vererek yaşamak demektir. O andan keyif almak, o ana dair tüm uyaranları yaşamaktır. Hangi anı yaşamak istediğimiz ve hangi anıları heybemize katmak istediğimiz bize aittir. Hangi anları yaşamak istersek o anlar bilinçli bir tercihle olumlu anılara döner.

🌅Bazen ne yaşadığımızı anlayamadığımızda hastalıklarımız bizim ne yaşadığımızı bize aktarmak için bize tercüman olur. Duvara tosladıktan sonra mı hayatımızı anlamalıyız? Yoksa bundan önce de bilinçli olarak ne yaşadığımızı anlamlandırmak nasıl olurdu?

🌅Hayatımızı tek bir alana sığdırmak bize yetmeyebilir. Bu yüzden kendi hayatımızı bir tek alanda ilerletirsek memnun olmayabiliriz.

🌅Bu yüzden büyük ve imkansız hayaller kurun. Belki adım adım çabaladıkça gerçekleşirler? Kendi hayatınızın izleyicisi değil oyuncusu olun. Hayalleriniz değişirse tercihleriniz değişir.

🌅Dış dünyada algıladığımız her uyarana durup düşünür karar veririz. Hayattaki hangi fikri kullanıcağınıza karar verebilirsiniz, size sunulanlarla değil seçimlerinizle yaşayabilirsiniz.

🌅Bir şeyleri görebilmek için bazen bir şeylerden uzaklaşmak gerekir. Birileri arasında birbirimizi anlarız ve kendimizi var ederiz. Bazen de bazı kişilerden uzaklaşmak kendimize yakınlaşmak için iyidir. 

🌅Hayatımıza dair sorulara cevap verme arayışı var olmak, çaba harcamak demektir bu çabada istediğimiz hayatı seçmemizle sonuçlanır. Bu yüzden sorularınız ve cevaplarınız bol olur umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir