Psikoloji Yazıları

Duygusal Yeme Döngüsü

🍕Türümüzün devamı artık daha rahat ilerlediği için sadece tür devamı ya da fiziksel olarak güvende olmak için yemek değil, bir yandan da duygusal olarak güvende olmak ve duygularla baş etmek için yemek yiyoruz ve bu zamanlarda yediklerimiz ve ruh halimiz arasında bir ilişki var. 

🍕Stresle baş etmek, rahatlamak, gevşemek için duygusal olarak yeme davranışı yaşıyor olabiliriz. Genellikle duygusal yeme davranışında karbonhidrat ağırlıklı yüksek kalorili çabuk enerji veren besinler tercih edebilir ve bu duygularımıza iyi geldiği için kendinizi farketmeden bir duygu içindeyken yerken bulabilirsiniz. Bunun nedeni aslında gerçek olarak fiziksel açlık ve ihtiyaç olan kalori alımı değil onun yerine psikolojik olarak zor olan durumlarla baş etmek için, negatif olan düşünceleri aşmaktır ve geçmişin negatif inanç içeren anılarınıyla baş etmek için bir nevi yemek kişinin fark etmeden yaptığı bilinç dışı bir savunma mekanizması davranışıdır.

🍕Aslında kısa vadede duygusal yeme; mutluluğu sağlıyor gibi gözükse de uzun vadede bu döngü olumsuz olarak devam edebilir. Kısa vadede duygusal yeme sonrası Parasempatik sistemde rahatlık görünür kişi yemek sonrası rahatlar ama uzun vadede kişi rahatladıktan sonra suçluluk ve utanç yaşayabilir çünkü yaşadığı rahatlama duygusal bir rahatlama yerine yemeye bağlıdır. Bu da kişiyi sonraki duygusal stresleri yeme ile çözmeye çalıştırarak duygusal yeme döngüsü için kişide temel oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir