Psikoloji Yazıları

Duygusal Yeme Döngüsü İle Baş Etmek

🍫Hangi durumlarda ne yeniliyor, bu durumlarda başka ne yenilebilir gibi farklı durumlarda farklı davranış şekilleri geliştirme için terapide çalışabilir.

🍫Stresle baş etmek üzerine çalışılabilir, suçluluk, utanç gibi duyguları anlayıp altındaki yaşam deneyimlerine bakmak ve yeme ataklarını önlemek için yeme atakları üzerine çalışmak önemlidir.

🍫Duygularla baş ettikçe ve yeme durumunun altında yatan durumlara baktıkça süreçle baş edilebilir; bu sürede terapi ile beraber bir duygusal yeme döngüsü üzerine bir günlük de tutulabilir.

🍫Kendi kendine öncelikle bu yeme davranışı hangi duyguda gerçekleşiyor, ne zamanlar ne yeniliyor, onun yerine ne koyulabilir gibi savunma sistemini farklılaştıracak bir durum kurulabilir.

🍫Yeme ataklarında ne yendiği ondan önce ne hissedildiğini, yedikten sonra ne hissedildiğini ve hangi duyguların değiştiğini, hangi duyguların var olduğunu takip etmek iyi gelebilir.

🍫Duygusal olarak stresle baş etmek için farklı kaynaklar nasıl kullanılabilir ve kişinin hayatındaki baskın stresle hangi şekillerde baş edilebilir bunun için terapi ile çalışabilir.

🍫Meditasyon, kitap okuma, arkadaşlarla buluşma, şarkı dinleme, şarkı söyleme, müzik çalma, dans etme gibi boş zamanı faaliyetleri artırılabilir.

🍫Aynı zamanda uyku durumu da duygusal yeme etkileyeceğinden uyku durumuna da bakılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir