Yazılar

İtalya’da ne yiyelim, içelim?

Bildiğiniz gibi İtalya yemekleriyle ve içecekleriyle meşhur. Benim de 6 aylık Erasmus deneyimim sonucunda İtalya’nın mutfağını keşfetme fırsatım oldu. Sizinle keşiflerimi paylaşmak istiyorum, hadi bakalım yemek yolculuğuna çıkalım…

Bence, İtalya’ya gittiyseniz kesinlikle bir gün kahvaltıda çikolatalı croissant yemelisiniz.  Burada ismi cornetto al cioccolato diye geçiyor. Cornetto al cioccolato’nun küçük boyları da var istediğiniz kadar alıp az porsiyon da yiyebilirsiniz. Bir de “Bomba” var o da yuvarlak croissant ve de üzeri şekerle dolu ve daha yoğun çikolata aroması var. Adı gibi, bomba onu da deneyebilirsiniz.

Burası Roma’da Abitudini & Follie. Via Pavia 28’de bulunuyor. Via sokak demek. Konu dışı olacak ama biliyor musunuz Roma’da apartman isimleri yok. Benim en çok şaşırdığım nokta bu olmuştu, sadece sokak ve numara ile her yeri buluyorsunuz, aslında çok kolay fakat bizim alışmadığımız bir durum. Konuma geri dönüyorum, burası Roma’daki La Sapienza Üniversitesi’ne çok yakın. Tatlı ve kahve mükemmeldi. Kesinlikle öneririm. Üniversite bölgesinde olsa da, buraya lezzetinden dolayı gitmenizi öneririm.

Burası Roma’daki Gelateria La Romana! Yeri Via Venti Settembre 60’da. Burası Porta Pia bölgesinde. Porta İtalyanca’da kapı demek ve Roma’da şehrin içerisinde bir çok kapı bulunuyor burası da Pia Kapısının yanında. Kesinlikle burada dondurma yemelisiniz. Tadı damağımda.


Üzerine “Panna” da koydurabilirsiniz kurabiye de. Panna krema demek:)Roma da dondurmalar gerçekten mükemmel.

Burası Roma’da Cafe da Claudia. Piazza della Rotonda, 14’de bulunuyor. Ama yeri aslında çok basit! Burası tam Pantheon’un karşısında. Ve makarnasının mükemmel olduğunu size söyleyebilirim.

Burası meşhur Roma’daki Pompi. Kesinlikle tatlılarından yemelisiniz. Burası Via Albalonga, 7’de bulunuyor ve kesinlikle tiramisu’nuzu alıp, İspanyol Merdivenleri’nde yemenizi öneririm.

Burası Roma’daki Grazie a Dio é Venerdi. İngilizcesi Thanks God It’s Friday! Burada pizza yemenizi öneririm. Burası Via dei Capocci,1’de bulunuyor. Monti bölgesinde ve Monti’yi kesinlikle gezmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Roma’da herhangi bir yerde Cappucino ya da herhangi bir kahve  içebilirsiniz! Roma’da hiç bir yerde kötü bir kahve içmediğimi size söyleyebilirim!

Aynı durum dondurma için de geçerli Roma’da kötü dondurma yeme olasılığınız yok, bence gidin en manzaralı yerde yiyin dondurmanızı pişman olmazsınız…

Roma’da bence gidip bir pastaneden en milföylüsünden çilekli milföylü pasta yiyin. Pastane’nin italyancası, pasticceria, herhangi bir yerde gördüğünüzde kesinlikle kaçırmayın. Bu pasta yediğim en mükemmel milföylü çilekli pastaydı ve ben milföy sevmem siz düşünün! Herhangi bir pastanede yiyebilirsiniz, gerçekten Roma’da milföyler çok güzel.

Şimdi sizi Roma’dan Siena’ya götürüyorum. Burası Soul Café. Via Pantaneto, 58’de bulunuyor. Burayı kesinlikle öneriyorum. Kahvesinin mükemmel olması bir yana, café de çalan müzikler mükemmel ve de o gün kendime cam önünden masa bulabildiğim için kendimi çok şanslı hissetmiştim. Kesinlikle bu adı gibi ruhumuza dokunan kafeyi deneyimlemenizi öneririm.

Hadi sizle bir Floransa’ya kaçalım!  Burası Caffe İl Sole. Burası Via Guelfa, 25’de bulunuyor. Buranın yemekleri gerçekten çok lezzetli burayı size öneririm.

İtalya yemekleriyle ilgili sizin tanışmanızı istediğim bir aperitif var. Buyrun altta, bruschetta. Bruschetta lokantalarda siz sipariş etmeseniz bile gelecektir çünkü bruschetta yemekten önce kendinize gelmenize yardımcı olacaktır.

Bu dondurma da Siena’da Cinque Stelle’de bulunmakta. Cinque stelle İtalyancada, beş yıldız demek, ben de dondurmaya beş yıldız veriyorum.

Bildiğiniz gibi Toskana şaraplarıyla meşhur ben de hazır Siena’ya kadar gitmişken, şarap ve kurabiye almayı ihmal etmedim. Bu kurabiyeyi, Siena’dan Pasticceria Sinatti’den aldım. Pasticceria, pastane demek. Bu kurabiye, Riccialli al Cacao diye geçiyor. Bu pastane, Via Grossetana, 142’de bulunuyor. Ve bu pastanenin Siena ürünleriyle tanışmanız için ideal olduğunu söyleyebilirim.


Burası ise Roma’daki meşhur Pizzeria da Bafetto. Burası Via del Governo Vecchio 114’de bulunuyor. Eski bir pizzacı (pizzeria) olan Bafetto’ya gitmenizi öneririm. Burada eski sandalyelerde, sıkışık masalarda oturarak Roma havasını iyice alabileceksiniz.

Burası ise Roma’nın Trastevere(Nehrin karşısı)’ndaki Carlo Menta. Via della Lungheratta, 101’de bulunuyor ve kesinlikle burada Lasagna fatte in casa yemenizi öneriyorum. Carlo Menta tam Trastevere caddesi üzerinde bulunuyor. Buranın fiyatları aşırı uygun o yüzden her zaman tercih edebilirsiniz. Mesela bu lasagna 5 euro.

Burası ise Roma’da bulunan. Ristorante Dolce. Via Tripolitania, 4 üzerinde bulunuyor. Ve sufleleri mükemmel kesinlikle denemelisiniz! Burası benim kaldığım mahallenin en güzel tatlıcısıydı!

Dolce’deki pastalar…

Roma’da kesinlikle gitmeniz gereken bir yer! La Cassetta a Monti! Bu cafe Via della Madonna dei Monti, 62’de. Gerçekten çok güzel biri dekorasyona sahip ve de içeriden de Roma sokaklarını izleyebilirsiniz! Bu yüzden La Cassetta’yı çok seviyorum. Benim için bir Cafe Latte içmelisiniz!

Burası Trastevere meydanı! Size meydanlarda dondurma yemenizi tekrar öneriyorum:)

Bu fotograf bir aperitivo saatinden. İtalya’da kesinlikle aperitivo saatine katılmanızı öneririm. Burada içkiye ödemeyi yapıyorsunuz ve sınırsız büfe’den istediğiniz yiyecekleri yiyebiliyorsunuz!

Burası ise Venedik’in bir adası olan Burano’da yediğim Spaghetti alle vongole (deniz ürünlü spaghetti) ve cafe’nin manzarası ve duvar resmi…Burası Ristorante Ai Cesendeli. Burası Burano’da Fondamenta degli Assassini, 834’de bulunuyor.Kesinlikle Venedikte ve adaları olan Burana ya da Murano da deniz ürünlü makarna yemelisiniz çünkü Venedik’in deniz ürünleri çok meşhurdur ve lezzetlidir!

Roma’da yemek sanatıyla ilgili bir çok aforizma bulabilirsiniz. Bu aforizmaları özellikle Roma’nın Ghetto bölgesi ve yeme kültürü bol olan bir bölgesi olan Ghetto Ebbraico’da bol miktarda mevcut.

Roma’da her yerde kahve içebilirsiniz. Ama her zaman bir nehir üzerinde kahve içemezsiniz! Bu yüzden Tevere nehri üzerinde kahve içme keyfini yaşamınızı öneririm. Nehir üzerinde Tiberino bulunuyor. Bence Tiberino’ya gitmeden Roma’dan dönmeyin. Tiberino’nun adresini size söyleyeceğim ama bence Tiber nehri üzerindeki adacığı bulmakta zorluk çekmeksiniz! İşte Tiberino da tam olarak burada! Via di Ponte Quattro Capi,18.

Roma’da dilim pizza yemeden de dönmemeniz gerek! Bu yüzden sizi spontane olmaya çağırıyorum… Bulduğunuz herhangi bir dilim pizzacıdan pizza yiyin ama benden size söylemesi kaybolarak bulduklarınız her zaman en güzel pizzacıdır! Çünkü Roma’da kuytu köşelerdeki pizzacılar çok güzel oluyor!

Roma’da Cafe al latte ve profiterol yani italyanca profiterole:)

Burası Roma’nın en meşhur sokağı olan Via Borgognona’da bulunan Ginger. 43 numarada burayı bulabilirsiniz. Burası Roma’nın en meşhur mekanlarından ve makarnaları muazzam.


Roma’da Pasticceria’lardan cupcake almanızı öneririm! Böylece antik bir mekanlarda ya da sokaklarda cupcake yiyebilir ve farklı bir deneyim yaşabilirsiniz! Hem zaten hayatta kaç kere Roma’da antik yerlerde, cupcake yiyebiliriz ki? 🙂 O zaman neden olmasın?
Roma’da yuvarlak pizzalar da bulabilirsiniz. Fakat bence, dilim pizzalar tam pizzalara göre daha lezzetli!

Roma’da bulunan Café Vitti’ye kesinlikle gitmelisiniz! Burası 1898’den beri var olan bir Café. Piazza di San Lorenzo in Lucina, 33’de bulunuyor. Café Vitti,kolayca Piazza di Spagna’ya çok yakın. Burada çay saati yapmanızı öneririm. Çayın yanına kurabiye geliyor ve servisleri çok şık.

Burası ise meşhur makarnacı Il Vero Alfredo! Burası, Piazza Agusto Imperatore 30’da bulunuyor ve kesinlikle çok otantik bir mekan! Burada makarna yemenizi öneririm.

Şimdi sizi Roma’dan biraz uzaklara götürüyorum ve Amalfi’ye gidelim! Amalfi’de kesinlikle Piazza Duomo’ya gitmelisiniz. Hem iç mimarisi hem de kahvesi mükemmel bir mekan. Piazza Duomo, Piazza Risorgimento, 4’da bulunuyor.

Verona’ya götürüyorum sizi… Yerel bir lezzet olmasa da, Verona’da bulunan Godiva’dan bu kabı alabilirsiniz…

Roma’da size önerdiğim bir başka lezzet var! Kesinlikle I Cinesi’ye gitmeniz lazım. Bunlar Çin lokantaları. Çinlilerden noodle’yı yiyebilirsiniz ve gerçekten mükemmel olduğunu size söyleyebilirim. Özellikle Via Nazionale’dekileri tercih edebilirsiniz.

Biraz da kuzeye, Verona’ya gidelim…Burası ise Verona’daki Retro Bar. Piazza Duomo, 6A’da bulunuyor. İç mekanı ve tasarımı mükemmel. Kahvenizi burada yudumlayın derim.

tBurası ise Roma’daki son günümde geldiğim Roma’ya veda ettiğim yer, 8 Millimetri. Burası Trastevere’de bulunuyor. Tabi ki Trastevere’ye gelmeden Roma’ya veda edemezdim. Adresi Via del Noro, 8. Burada içki ya da kahve içebilirsiniz ama mekanı görmenizi öneririm.

İtalya’da yeme içme blog yazım sona eriyor, umarım beğenmişsinizdir, iyi keyifler dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir